Какви са очакванията за развитието на пазара на недвижими имоти до годината, спрямо досегашните наблюдения за търсене и предлагане?
Трудно е да предвидим пазара след 1 година, но определено има някои фактори, които влияят положително върху неговото развитие в София, а именно: - увеличаване на заплатите в столицата средно с около 10 % за 2018 - ниските лихви за ипотечни кредити между 2 и 3 % - нещо, което дава възможност на доста хора да инвестират или да купуват за лични нужди - безработница в София е 1,9% което доказва активноста на трудовия пазар - през юли Еврогрупата даде зелена светлина на България да започне своя път към еврозоната, което неминуемо ще доведе до увеличаване цените на имотите. При влизането в еврозоната много чужди фондове ще проявят интерес към България, тъй като това е един от техните критерии.
Споделете наблюдения за движението на лихвите по ипотечни кредити и прогноза дали все още закупуването на имот с кредит е изгодно като стратегия?
Да както вече споменах доскоро 6%, сега банките предлагат на клиентите си лихви между 2 и 3%, което е мотивиращо за инвеститорите. При отдаване на един имот под наем, ренталилността е около 6% в София. Това грубо означава, че наемът е по-висок от вноската по кредита.
В кои райони на София има най-голямо търсене/предлагане на имоти?
В момента има райони с повече търсене от колкото предлагане, това са идеален център на София и Докторската градина. Мога да добавя, че има пазар на всеки имот в столицата, стига той да бъде реално оценен.
В какъв тип имот се инвестира повече, апартамент в центъра на града или къща в покрайнините? Кое според вас е по-изгодната опция?
Когато става въпрос за инвестиция, термин като „по-изгодна опция“ не съществува, тъй като инвеститорите оценяват рентабилността на имота. Колкото тя е по-висока, толкова по-добра е инвестицията.
Има ли нужда от промяна на брокерските практики в България? Какви?
За съжаление в България да бъдеш брокер на недвижими имоти не е регламентирана професия, както в други държави, в които всяка агенция е длъжна да заплаща лиценз. Липсва орган, който да контролира действията на агенциите на пазара. Дългосрочната инвестиция на закупуване на лиценз ще доведе до увеличаване качеството на обслужване и отговорността на агенциите и брокерите.
Как се е изменил подходът на брокерите с течение на времето и развитието на технологиите? Какви други фактори биха повлияли в бъдеще?
Срещат се все повече и по-добре подготвени агенти, които познават пазара на недвижими имоти.
Смятате ли, че технологиите могат да променят брокерския модел/нуждата от брокери в близко бъдеще?
Мисля че, още сме далече от момента, в който не е нужен личния контакт с брокер, поради факта, че за голяма част от хората покупката на имот е важен момент в живота им и имат нужда от внимание и време, което технологиите не могат да предоставят.
Кои са най-честите грешки, които потребителите на брокерски услуги допускат?
Една от най-честите грешки е липса на доверие от страна на продавача, когато се касае за оценка на имота, който продава. Често имотите биват надценени от собствениците им. Често и купувачите допускат грешката да не отделят достатъчно време при първа среща с агенцията, за да обсъдят детайлно критериите за търсенето на апартамент. Това води до загуба на време за двете страни, както и до нереализирани сделки. От изключителна важност е агентът да разбере детайлно нуждата на клиента.