Кварталът на богатите, или защо няма доктори в кв. “Докторски паметник”

Автор: Иван Михалев

Какво е общото между Лили Иванова, футболиста Димитър Бербатов и светския лъв Евгени Минчев? Всички те живеят в квартал “Докторски паметник”.

Списъкът с известни жители на квартала се допълва от Стефан Вълдобрев, тенис легендата Катерина Малеева, продуцентът Евтим Милошев, примабалерината Вера Кирова, бившия столичен кмет Стефан Софиянски и други.

Ако има софийски квартал, който най-пълно да олицетворява идеята за лукс, то това е именно “Докторски паметник”. Тук случайни хора няма. Както няма и случайни съседи.

Всеки голяма столица по света има поне един такъв квартал. Като Кенсингтън и

Челси в Лондон. Или Маре и 16-ти район в Париж. Общото помежду им е средата за живот, която се отличава от всичко останало. Великолепни стари къщи, изискани ресторанти, красиви градини и вътрешни дворове, интересни забележителности, театри, галерии, музеи, библиотеки. Но най-важната отличителна черта са хората, които живеят в тях - политици, банкери, бизнесмени, артисти, лица от шоубизнеса.

Кв. “Докторски паметник” е също такова място за избрани. Без значение дали е придобит по наследство или с подпис при нотариус, имотът в този квартал е сигурен знак за икономически и социален просперитет. Абсолютният “статус символ”. Сертификат, че ти е провървяло в живота.

Аристократичният дух се усеща на всеки ъгъл

Сигурно сте срещали възмутени коментари за скъпия занаятчийски хляб, предлаган на цена 50 лв. Познахте - продават го именно тук - в пекарна и джелатерия Savi на ул. “Сан Стефано” 9.

Кварталът все още държи и рекорда за най-скъп козунак. Предлага се по Великден в бутиковия магазин за деликатеси Le Petit Quché, на ъгъла на улиците “Оборище” и “Васил Априлов”. Имат пари - угаждат си, би казал някой.

Истината е, че тук живеят платежоспособни хора. Неслучайно и това е кварталът с най-много чуждестранни посолства. Повечето са разположени по “Оборище”, “Шипка”, “Велико Търново”, “Сан Стефано” и “Кракра”. Помещават се в достолепни къщи в стил сецесион и барок, проектирани от именити архитекти за домове на банкери, предприемачи и политици в началото на миналия век. Реституирани след Десети ноември, днес те служат за резиденции на посланици и чужди дипломати.

Тук няма да срещнете клошари, цигански каруци, бездомни кучета, счупени контейнери за боклук и дюнерджийници, каквито има в повечето софийски квартали. Битовата престъпност е сред най-ниските в столицата, заради многото камери, полицаи и частна въоръжена охрана.

Двата вида елит - старият и новият

В района на “Докторската” има два типа сгради - великолепни стари къщи и малки номенклатурни блокчета. Първите са били построени от заможни българи в години на разцвет след Освобождението - 20-те и 30-те години на миналия век. Вторите се появяват в годините на зрелия социализъм за настаняване на върхушката на БКП и нейния верен антураж от телевизионни говорители, главни редактори, народни артисти, певци и други представители на “творческата интелигенция”.

Затова и днешните жители на квартала са микс от двете категории - наследници на богати фамилии и деца на соц номенклатурата.

Има обаче и трета категория обитатели на района около Докторската - да ги наречем “новите богати”. Това са политици, предприемачи и общественици, успели по време на прехода, които са избрали да живеят тук.

Китните улички, поддържаните тротоари, красивите фасади на сградите, както и многото зеленина, придават особено очарование на квартала и го правят предпочитано място за разходки и срещи.

По средата на квартала се намира и Докторската градина. Тя е истински

Зелен оазис в центъра на града

“Докторската” е от онези места в София, където с гордост бихте завели гости от чужбина. Малкият парк между улиците “Шипка”, “Сан Стефано”, “Оборище” и “Кракра” е изпълнен с екзотични дървесни видове, каквито рядко се срещат на други места. Градинката с паметника на загиналите в Руско-турската война медицински работници има още няколко достойнства, освен многото зеленина и централната локация. Лапидариумът с фонтана и изложените археологически находки, сред които и древен саркофаг, са част от забележителностите на парка. Предимство са и поддържаните детски площадки и беседките, където често се празнуват детски рождени дни.

Сред атракциите на Докторската градина са две вековни дървета - диворастяща топола и блатен кипарис. Те са наследство от времето, когато на това място е имало Университетска ботаническа градина. Вековната сива топола е с впечатляващи размери - стеблото й е около 3 метра, а височината - близо 30. Това е първото дърво, засадено в някогашната ботаническа градина през 1892 г.

Блатният кипарис се намира в югоизточния край на градинката (до кръстовището на улиците “Кракра” и “Шипка”). Той е на повече от 100 години и е рядко растение за нашите географски ширини. Произхожда от Северна Америка и дори е обявен за официално дърво на щата Луизиана. Ще го познаете по интересните шишарки, които са сферични и наподобяват големи топки за тенис. През ноември шишарките падат на земята, заедно с листата. Децата често ги подритват по алеите на градинката.

В Докторската градина растат и най-старите дървета от вида Гинко билоба в София.

Брънч с яйца Бенедикт и веган баничка

Освен красиви сгради и посолства, кварталът очарова и с многото елитни ресторанти, бистра и кафенета. В долния край на “Оборище”, в близост до канала, е пицарията Forno Cipollini, любима на много софиянци, която има свой малък събрат в горния край на същата улица, представляващ фурна за фокачи с кулинарен магазин.

В близост до нея, на пресечката с “Проф. Асен Златаров”, са две от кулинарните перли - Atelier, по-известен като “ресторанта на Белослава”, и “33 гастронавта”, който има множество номинации и награди “Ресторант на годината”. В съседство до тях пък се намират две от любимите места за съботен brunch - “Старата госпожа” и “ХлеБар”. Първото предлага любимата закуска на юпитата - яйца бенедикт, хумус с поширано яйце или кайзершмарн. Във второто можете да опитате модерния прочит на класиката бъркани яйца, с добавени екзотични вкусове, като саздърма или сьомга. Там ще откриете всякакви занаятчийски баници и всякакви “завъртяни” сандвичи - например с прошуто, сирене Бри, дамат и дижонска горчица.

Отсрещното бистро “Павилион 37” пък е място, където човек може да седне за чаша италианско вино със салата и брускети. Тази комбинация може доказано да направи деня ви по-слънчев и усмихнат. В горния край на “Оборище” са две други любими заведения - “Медитеранео”, известно със своите морски деликатеси, и Crazy Diamond, което също предлага средиземноморските ястия, но миксирани с интернационална кухня. Двата ресторанта поделят общ вътрешен двор с уютна атмосфера.

На успоредната улица “Шипка” също дебнат кулинарни изкушения. Там се намират Burrata и Raffy. На същата улица ще откриете две от любимите сладкарници на софиянци - “101 грама сладки” (на ъгъла с “Кракра”) и Cakey Backy.

По пресечките на двете основни улици също има забележителни заведения. Внимание заслужават “Ла Пастария” на ул. “Асен Златаров”, “Клубът на архитектите” с първокласната си кухня и обслужване на ул. “Кракра”, както и намиращият се до него Чешки клуб, където може да опитате класически специалитети, като виенски шницел и телешки гулаш с кнедли.

За финал един безплатен съвет: ако искате да опитате вкуса на София от 80-те, непременно се отбийте за обяд във “Вкусното кебапче” (на “Сан Стефано”, до БНТ). Това място е като портал на времето. Ястията в менюто не са сменени от Живково време, а скарата се предлага по стандартите на “Балкантурист” - малко недопечена, с трудна за преглъщане гарнитура и леко арогантно отношение на сервитьора. Ако дойдете за обяд в час пик, ще се натъкнете и на много известни ТВ деятели. Някои от тях са на екран още по времето на Хачо Бояджиев.

Сграда на фокус: Шедьовър на брутализма

Сред забележителните сгради в квартала е и този блок на ул. "Велико Търново" 10, в който са живели високопоставени членове на БКП. Тя е забележителен шедьовър на социалистическото строителство в стил “Брутализъм”. Блокът поразява с необикновените бетонни решетки на терасите и сервизните помещения.. Освен че приковават веднага погледите на съседи и минувачи, този архитектурен акцент е попречил за последващото съсипване на сградата с типичното за София остъкляване на терасите с цел “усвояване” на пространството.

Квартална легенда: Къщите близнаци

Тези две къщи близнаци на бул. “Евлоги и Христо Георгиеви” (на пресечката с “Оборище”) някога са служили като вход към центъра на София. Те са проектирани от легендарния арх. Никола Лазаров за домове на братята индустриалци Иван и Юлиан Парушеви. Имат симетрични фасади с издадени еркери (на жаргона на архитектите се казват avant-corps) и силно със заострени покриви, наподобяващи бойни кули. Изпълнението на фасадите в стил Арт нуво поражда романтични асоциации с френските средновековни замъци.

Зелен оазис: Докторската градина е правена по швейцарски модел

Докторският паметник е дело на италианеца Луиджи Фарабоско. Няколко години по-късно швейцарецът Даниел Неф, назначен за градски градинар и паркостроител, поставя началото на градинката около паметника, като я залесява с храсти дървета.

Неговият син Карл Неф превръща градинката във втора университетска ботаническа градина - доставени са много екзотични дървета и растителни видове. През 30-те години Университетът се отказва от ботаническата градина, поради липса на средства и тя става собственост на общината.

Братя Прошек прокарали първия “пивопровод”

Сред легендите на квартала е някогашната бирена фабрика на братята Прошек (вече несъществуваща). По-късно се появила и прочутата бирария “Дълбок зимник”, която предлагала бира на ъгъла на ъгъла на “Царя” и “Сан Стефано”. Първоначално бирата в нея се доставяла с бурета, но впоследствие братя Прошек изградили подземен “биропровод”, чиято задача била да снабдява бирарията с “живо пиво”. По средата на този уникален пивопровод пък била издигната чудно красива жилищна кооперация, която е единствената оцеляла до наши дни. Намира се на ул. “Сан Стефано” 22 и се отличава с чудно красиво вито стълбище.

Градинката за петанк

Малката градинка зад Народната библиотека, която някога е била част от Докторската, е любимо място за срещи на почитателите на петанка в България. Това е игра с топки, възникнала във Франция. Произлиза от стара провансалска игра, чиито корени са в 8-9 век. Днес тя е национален спорт във Франция, но е популярна и в държави като Белгия, Нидерландия, Испания и др. В топлите месеци от годината тук можете да видите хора на различна възраст, включително много чужденци, които мерят сили в любимата си игра. В съседство има летен бар, собственост на стилистката Кремена Халваджиян. Ретро павилионите от ковано желязо и емблематичният фонтан с четящото момиченце с куче, предразполагат към отпускане с чаша коктейл в ръка.

Ексклузивно
Под наем
14
2 800 €
Офис под наем в Докторска градина, на бул.Евлоги Георгиев
ID: 20790
Докторска градина
290.00 m 2
Ексклузивно
Под наем
9
1 600 €
Офис под наем в Докторска градина, на бул.Евлоги Георгиев
ID: 20780
Докторска градина
150.00 m 2
1 400 €
Слънчев многостаен апартамент до Оборище
ID: 15158
Докторска градина
3 спални
200.00 m 2
Продава
4
700 000 €
Представителен магазин с ТОП локация в Докторска градина
ID: 20155
Докторска градина
100.46 m 2
1 400 €
Просторен, стилен апартамент до Докторски паметник
ID: 5355
Докторска градина
2 спални
165.00 m 2
Под наем
5
4 000 €
Представителен магазин под наем с ТОП локация на ул.Оборище
ID: 20158
Докторска градина
100.46 m 2